O NÁS

 

Iniciativa Ústí BEZ hazardu vznikla spontánně v říjnu 2013 po veřejné debatě s názvem "Hazard v Ústí nad Labem", kterou uspořádal v klubu Experimentální prostor Mumie Václav Pištora.

Jsme skupina občanů Ústí nad Labem, která se shodla, že naše město, centrum kraje, kde je nejvyšší počet exekucí na hlavu v zemi a nejvyšší nezaměstnanost, by nemělo mít ulice a sociálně vyloučené lokality poseté hernami. Vyhláška města v současné době povoluje provoz herních automatů a vysoce společensky nebezpečných VLT strojů na 109 adresách ve městě. Nesouhlasíme rovněž s názorem zastupitelů města, že peníze z hazardu by měly být používány pro zvelebování Ústí nad Labem. Peníze z hazardu představují z velké části prohrané sociální dávky a peníze z trestné činnosti. Z těchto prostředků nechceme platit lavičky v parku nebo sportovní náčinní pro mladé. Jedná se o vytváření začarovaného kruhu. Nelze stavět dobro na zlu.

Naše iniciativa se pokoušela dohodnout na regulaci heren s bývalým vedením města v čele s primátorem Ing. Vítem Mandíkem, jedání ale nevedla nikam. Proto jsme se vydali cestou místního referenda, které dalo možnost obyvatelům města rozhodnout si o hernách souběžně s komunálními volbami na podzim roku 2014. 10 291 podpisů za vyvolání referenda jsme sesbírali společně s hnutím PRO! ÚSTÍ a inicativou Bijte na poplach. Magistrát města Ústí nad Labem se vyhlášení referenda bránil neoprávněným vyškrtáním podpisů z petice za referendum a úmyslně nezařadil referendum na program zastupitelstva. Obrátili jsme se proto na Krajský soud Ústeckého kraje, který označil náš návrh konání referenda za bezvadný, a určil termín referenda na komunální volby 2014.
Magistrát města se referendu dále bránil podáním kasační stížnosti až k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, soud ale kasační stížnost zamítl v plném rozsahu. Magistrát Ústí se pokusil zmařit závaznost referenda informačním bojkotem na jeho konání. O termínu finálně soudem potvrzeného referenda neinformoval ani na webu města, nebylo využito informačních kanálů, kde magistrát může občany informovat zdarma (městský rozhlas). Vedení města na nás podalo trestní oznámení za údajné falšování 192 podpisů na petici za vyvolání referenda z celkových 10 291. K referendu dorazilo dne 10. a 11. října 2014 úžasných 13 471 hlasujících (každý druhý člověk, který přišel k volbám, hlasoval v referendu). Herny ústečané roznesli na kopytech, 93% z nich bylo pro zákaz heren. Zákonná podmínka pro závaznost referenda, účast 35% z oprávněných voličů nebyla splněna, k urnám přišlo 18% voličů. Volební účast v Ústí nad Labem byla 31%. Nulová tolerance heren dostala od ústečanů více hlasů, než kolik dostala nová koalice vedení města dohromady.

Za iniciativou Ústí bez hazardu stojí běžní občané Ústí nad Labem a zástupci místních občanských sdružení, jako například Stop tunelům. Spolupracujeme s hlavními občanskými sdruženími, které v ČR bojují proti hazardu, zvláště pak s o.s. Občané proti hazardu, o.s. Brnění a organizací Člověk v tísni.

Při sběru podpisů pod referendum bylo pro naši iniciativu klíčové spojení s hnutím PRO Ústí, k zahájení spolupráce došlo v dubnu 2014. Pomohla nám také nepolitická iniciativa Bijte na poplach.