FAKTA O HAZARDU 

Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice

 

Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice v roce 2014, kterou vydalo v roce 2015 Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti při Úřadu vlády, uvádí, že v riziku problémového hráčství je v naší zemi 440 000 obyvatel. Ve vysokém riziku problémového hráčství je pak 110 000 obyvatel. Nejvyšší míru rizika, 43%, vykazují hráči EHZ - technických zařízení - výherní hrací přístroj, videoloterní terminál, elektromechanická ruleta. 

Licenci na provozování některého z druhů hazardních her má v ČR 68  provozovatelů. K 30.6. 2016 bylo v  ČR povoleno celkem 50 801 ks technických a netechnických herních zařízení.

Za r. 2015 dosáhly vklady do hazardních her v ČR v souhrnu 152,1 mld. Kč, vyplaceno  bylo 121,7 mld. Kč, příjmy provozovatelů, čili celková výše prohraných částek, dosáhly 30,4 mld. Kč. 

Počet léčených patologických hráčů dosahuje přibližně 2000 osob ročně. V kontaktu s léčebným zařízením je pouhý zlomek patologických hráčů v ČR“, upozorňuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Nová výroční zpráva o hazardním hraní, která bude shrnovat rok 2016, vyjde v létě 2017.

 

ÚSTÍ NAD LABEM A TRESTNÁ ČINNOST VÁZANÁ NA HERNY

 

 

Herny jsou úzce spjaté s přestupky a trestnou činností. Jsou prostředím, kde se v noci rády vyskytují existence všeho druhu. Zpráva o bezpečnostní situaci Ústeckého kraje v roce 2014, která byla Policií ČR vydána dne 30. ledna 2015, uvádí:

„Rovněž vysoký počet heren, výkupen zlata, bazarů a zastaváren, kde je možno věci, které pocházejí z trestné činnosti snadno zpeněžit, usnadňuje páchání trestné činnosti.“

„Obdobně jako v předchozích letech tvoří převážnou část nápadu trestného činu loupež oblast tzv. pouličních loupeží a loupežná přepadení personálů obchodů, restaurací a heren. Pro pachatele je tato trestná činnost jedním z nejsnadnějších a nejrychlejších způsobů získání finančních prostředků, kdy při krátkém kontaktu s poškozeným dochází k odcizení finanční hotovosti nebo věcí osobní potřeby. Nejvíce jsou touto trestnou činností zatíženy aglomerace okresních měst.“

Rozbuškou pro další problémy v hernách, které mnohdy musí řešit policie, je stav, kdy hráč prohraje více, než-li si mohl dovolit a ví, že ho čekají vážné finanční problémy. Sociální dávka, podpora v nezaměstnanosti i průměrný ústecký plat - s tím vším si každý běžný VLT stroj, kterých je v Ústí více než 600 ks, dokáže poradit i za pár minut. Gambler měl ale tyto peníze na celý měsíc a záleží na reakci a ovládání se každého z nich. Nejde jen o fyzická napadení a rvačky, část gamblerů je schopna jít si do heren pro své peníze zpět s kuklou na hlavě a pistolí v ruce. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč škodlivost heren nemůže být srovnávána se škodlivostí alkoholu nebo kouření. Zatímco za cigarety nebo alkohol jedinec za den těžko utratí více jak tisíce korun, a už se nezvedne, VLT automat v herně mu spolkne celoživotní úspory klidně za večer a uvrhne gamblera do patové situace, kterou se mnohdy rozhodne řešit vzhledem k naprosté nutnosti špatnou cestou. Bez prohraných peněz gambler prostě nájem nezaplatí, rodinu neuživí.

 

 

Přesná statistika přestupků a trestné činnosti spáchané v souvislosti s hernami v Ústí nad Labem neexistuje. Důvod? Část velkých profesionálních řetězců heren s automaty v Ústí nad Labem neoznamuje trestné činny a přestupky, někdy i včetně přepadení s pistolí proto, aby se neznelíbily vedení města a zbytečně na sebe negativně neupozorňovaly. Samozřejmě jim vyhovuje, pokud se o nich veřejně nemluví. Problémy všeho druhu, které se stanou na jejich půdě, si řeší po svojí ose prostřednictvím ochranky, kterou mají najatou. Jakákoli podobná předložená statistika by tedy byla silně podhodocená. K občanům Ústí nad Labem se proto také dostane skrze média pouze malá část všech negativních událostí, které se v hernách staly. Zbytek se ututlává.

Přinášíme stručný výběr přestupků a trestných činnů spáchaných v souvislosti s hernami v Ústí nad Labem:

-Přepadení herny se slzným plynem, Neštěmice

-Přepadení herny s pistolí, spoutání obsluhy, která končí v nemocnici

-Šestileté dítě v herně na Mírovém náměstí

-Ozbrojené přepadení herny

-Falešný pošták nosil místo dopisů nůž, policisté ho chytili v herně

-Agresivní muž v herně v Krásném Březně, napadení policie

-Přepadení herny s pistolí, Neštěmice

-Mladík z Košic přepadl ústeckou hernu, strážnici ho chytli

-Hernu Gracia na Masarykově ulici znovu přepadli

-Lupič se v herně na Masarykově ulici za přepadení omlouval

-Za přepadení herny se zodpovídali u soudu